Nowoczesny pomiar objętości cieczy – szybko, dokładnie i wygodnie

HomeAktualności

Nowoczesny pomiar objętości cieczy – szybko, dokładnie i wygodnie

Modne wyposażenie łazienek – sprawdzamy oferty sklepów!
Ogrodzenia aluminiowe – jakie mają zalety?
Jak okna ze stali nierdzewnej znoszą zmienne warunki atmosferyczne?

Pomiar parametrów cieczy może odbywać się za pomocą różnych technik. Gdy konieczne jest wykonanie pomiaru objętości cieczy, zastosowanie mają również nowoczesne urządzenia pomiarowe, które pozwalają na wykonanie pomiarów bardzo szybko, precyzyjnie i dodatkowo wygodnie – bez konieczności sprawdzania wyniku pomiarów ręcznie.

Kiedy stosuje się pomiar objętości cieczy?

Objętość cieczy jest bardzo ważnym parametrem, który ma zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest określenie jej przepływów. Gdy będą one zbyt niskie albo za wysokie, czyli będą mieściły się pomiędzy wyznaczonymi limitami, wtedy może oznaczać to problemy z procesem przepływu.

Najczęściej pomiar objętości cieczy – https://www.enko-pomiar.pl/przeplywomierze-ultradzwiekowe,14 prowadzony jest w zakładach przemysłowych, w których ciecze stosowane są do prowadzenia procesów technologicznych. Także ma on zastosowanie w gospodarce komunalnej, gdzie pomiary służą do określenia przepływu wody czystej i brudnej, ścieków.

Ponadto pomiar objętości cieczy używany jest także w wielu innych obszarach, gdzie konieczne jest uzyskanie informacji dotyczących tego parametru cieczy.

Pomiar objętości cieczy – jak jest prowadzony?

Do prowadzenia pomiarów objętości cieczy stosowane są dwa główne rodzaje urządzeń pomiarowych – dotykowe oraz bezdotykowe. Te pierwsze wymagają kontaktu z przepływającą cieczą, czyli muszą być one umieszczone w instalacjach lub w zbiornikach. Drugie natomiast nie muszą się z nią kontaktować, dlatego umieszczane są one nad powierzchnią cieczy.

Dotykowy, kontaktowy pomiar prowadzony jest za pomocą różnego rodzaju urządzeń, które mierzą objętość przepływającej cieczy na podstawie jej prędkości. Bezdotykowe pomiary bazują na technologiach radarowych, które pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych efektów pod kątem dokładności, ponieważ wtedy urządzenie pomiarowe nie styka się z cieczą, więc nie jest też narażone na zabrudzenie, które obniża precyzję pomiarów.

Nowoczesny pomiar objętości cieczy na odległość

Pomiar objętości cieczy może odbywać się nie tylko za pomocą nowoczesnych urządzeń pomiarowych jak mierniki radarowe, ale również mogą one współpracować z systemem pozwalającym na przesyłanie danych na odległość. Takie rozwiązanie stosowane jest obecnie coraz częściej, ponieważ pozwala ono na łatwe uzyskanie informacji dotyczących poziomu cieczy w miejscach, w których nie można odczytać wyników samodzielnie.

Miernik po odczytaniu informacji dotyczących przepływu cieczy przesyła informacje za pośrednictwem internetu, fal radiowych, łączności komórkowej do odbiornika, gdzie następnie uzyskane informacje przekazywane są użytkownikowi.

System może być też całkowicie zautomatyzowany za pomocą dedykowanych aplikacji – gdy pomiar objętości cieczy będzie nieprawidłowy, wtedy program zaalarmuje użytkownika o tym, że jest on zbyt wysoki albo zbyt niski.

 

COMMENTS