Jakie domy budują Polacy?

HomeAktualności

Jakie domy budują Polacy?

Budujemy miasta przyszłości – Fasady elementowe WICONA w apartamentowcu 520 West w Nowym Jorku
O czym pamiętać planując kompleksowe remonty?
Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia

Murowane, o powierzchni do 150 m², zlokalizowane na terenach wiejskich – moda na takie domy nie mija, Polacy wciąż chętnie się na nie decydują.

Jakie domy budują Polacy – najczęściej wybierane projekty

Ponad 87% Polaków wybiera wolnostojące domy jednorodzinne. Zdecydowana większość budowana jest na podstawie projektów gotowych, bo aż 63,1% osób wybrało takie rodzaj projektu. Chociaż projekty indywidualne dopiero raczkują w Polsce, to i tak w 2014 roku ten rodzaj wybrało o 3% więcej osób budujących dom niż w minionych 12 miesiącach.

Jakie domy budują Polacy?

Największe zainteresowanie wśród osób planujących budowę domu cieszą się projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym i podpiwniczenie. Taki projekt domu daje możliwość szybkiej i łatwej przebudowy, gdy pojawi się taka potrzeba.

Domy parterowe kojarzą się często z małymi budynkami – nic bardziej mylnego. Choć to one królowały, wybór padał na projekty domów o powierzchni do 150 m2 (28,7%).

Domy budowane są ciągle tradycyjną metodą

Technologie budowlane rozwijają się bardzo szybko i co jakiś czas pojawiają się nowe. Jednak w dalszym ciągu chętnie korzystamy z technologii tradycyjnych – wybieramy sprawdzone już sposoby.

Dlatego aż 40,9% Polaków zdecydowało się na murowanie mrozoodporną cegłą ceramiczną. O ponad 2% w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło także zainteresowanie domami z bali (5,25%).

Dach – ważny element domu – pokrywa się dachówką ceramiczną (54%). To rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w domach o tradycyjnej stylistyce, jak i tych o nowoczesnej konstrukcji. Dachówki ceramiczne są ognioodporne, dobrze radzą sobie także przy częstych zmianach warunkach atmosferycznych. Gwarantują trwałość na lata.

Jakie domy budują Polacy?

COMMENTS