Strefa wypoczynku w ogrodzie – jak ją zaprojektować?

HomeAktualności

Strefa wypoczynku w ogrodzie – jak ją zaprojektować?

Kontrłaty sosnowe – gdzie się je stosuje?
Płyty MDF – z pomocą jakich narzędzi odbywa się ich cięcie?
Malowanie aluminium – jak uzyskać najlepsze efekty?

Strefy wypoczynku w ogrodzie bądź na tarasie nie jest wcale taka trudna do zaprojektowania jak się to nam wydaje. Nie wymaga również nie wiadomo jak dużej przestrzeni. Wystarczy wyobraźnia, odpowiednio dobrane materiały i trochę wolnego czasu, a część przydomowego ogrodu może zmienić się w prawdziwą świątynię relaksu.

Od czego zacząć? Należy skupić się na trzech kwestiach: nawierzchni, elementach funkcjonalnych i dekoracjach.

Strefa wypoczynku w ogrodzie - jak ją zaprojektować?

Strefa wypoczynku w ogrodzie – gdzie będzie idealne miejsce?

Idealnym miejscem o jej stworzenia będzie zaciszny fragment ogrodu, usytuowany z dala od ulicy, np. taras. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać miejsce lubiane przez domowników i takie, w którym chętnie będą spędzali czas. Reszta to już kwestia własnej pomysłowości i odpowiednio dobranych materiałów.

Nawierzchnia

Nawierzchnia w strefie wypoczynkowej to jeden z ważniejszych jej elementów. Warto wykonać ją z takich materiałów, które będą pasowały do całej posesji, ale i współgrały z roślinnością. Dobre mogą okazać się wielkoformatowe płyty gresowe lub drewno.

Wygoda i funkcjonalność

Ułożenie stylowej nawierzchni to pierwszy krok na drodze do idealnej strefy wypoczynku w ogrodzie. Drugim jest urządzenie tej przestrzeni tak, aby można było korzystać z niej w jak najlepszy i najbardziej pożądany sposób. Miłośnicy lektury czy relaksu z filiżanką kawy w ręku powinni przede wszystkim zadbać, aby w takim miejscu nie zabrakło praktycznych siedzisk oraz stolika. Najczęściej kupujemy meble z drewna, rattanu lub tworzywa sztucznego.

Jeżeli ogrodowa strefa relaksu ma być zarówno miejscem wyciszenia, jak i spotkań towarzyskich to warto pomyśleć o jeszcze jednym elemencie – praktycznym grillu, który można wybudować na stałe lub korzystać z modelu przenośnego.

Dodatki

Po ułożeniu nawierzchni i wyposażeniu strefy relaksu w odpowiednie meble i akcesoria przychodzi pora na najbardziej kreatywną część zadania: dekorowanie. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom miejsce wypoczynku może zyskać klimat przytulny lub też bardziej rozrywkowy. Jeżeli zależy nam na kameralnej atmosferze to warto zadbać o staranne odgrodzenie kącika od części funkcjonalnej. Rolę granicy doskonale spełnią wypełnione płożącą roślinnością betonowe gazony trapezowe czy też delikatne ogrodzenia ułożone z cegieł.

W stworzeniu intymnego nastroju pomogą również stylowe lampiony, kwietniki z kolorowymi kwiatami oraz duża ilość miękkich tkanin i poduszek. Jeżeli strefa wypoczynkowa ma być miejscem biesiadowania i spotkań w gronie najbliższych, to warto pokusić się o dodanie kilku oryginalnych akcentów dekoracyjnych. Dobrym przykładem takich ozdób są np. betonowe Kule o różnych średnicach.

Strefa wypoczynku w ogrodzie - jak ją zaprojektować? fot.: GALLET ARCHITECTES

COMMENTS