Jak czyścić sztućce?

HomeAktualności

Jak czyścić sztućce?

KUP PAN WĘGIEL – czysty z energią!
Malowanie ścian – o czym należy pamiętać?
Dlaczego kotłownia z pompą ciepła to dobra inwestycja?

Zadbane sztućce są ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również estetycznych. Właściwa ich pielęgnacja jest ważna dlatego, aby nie straciły one swojego wyglądu i elegancji.

Jak czyścić sztućce?

Sposób czyszczenia sztućców zależny jest od materiału, z którego są wykonane. Najczęściej używanymi w każdym domu sztućcami są te wykonane ze stali nierdzewnej (zobacz ich pełne zestawy) – są one najtańsze i najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Innego traktowania wymagać będą te wykonane z srebra czy złota.

Jak czyścić sztućce ze stali nierdzewnej

Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej nie są wymagające. Śmiało można czyścić je w zmywarce przy użyciu standardowych środków i nie obawiać się o powstanie nieestetycznych zarysowań czy przebarwień. W przypadku mycia ręcznego warto zdecydować się na delikatne detergenty – te żrące będą szkodziły powierzchni sztućców. Aby uniknąć uszkodzeń powłoki nie zaleca się korzystania z metalowych myjek, ani kontaktu z kwasami i solami. Przebarwień na łyżeczkach od herbaty można pozbyć się w prosty sposób – wytrzeć je gąbką posypaną sodą, a następnie dokładnie spłukać. Przygotowując sztućce na specjalną okazję można zamoczyć je w wodzie z octem.

Jak czyścić sztućce platerowane

Są pokryte warstwą srebra lub złota i są znacznie bardziej wymagające w pielęgnacji. Absolutnie nie służy im mycie w zmywarce, więc po każdym użyciu należy wyczyścić je ręcznie i polerować. Aby nie straciły doskonałego wyglądu należy je myć, nawet jeśli leżą nieużywane w szufladzie. Do ich czyszczenia używać można specjalnych preparatów do srebra oraz domowych mieszanek, jak:

  • woda z octem i sodą (proponowana proporcja: 3 l wody, 5 łyżek octu i 4 łyżki sody)
  • popiół drzewny z sokiem z cytryny
  • woda po ugotowanym wcześniej szpinaku, szczawiu lub ziemniakach.

Jak czyścić sztućce oksydowane

Wykonane są ze srebra i specjalnie przyciemniane, aby sprawiały wrażenie starych. Najlepiej czyścić je za pomocą specjalnych preparatów przy użyciu miękkiej szmatki – dzięki temu nie uszkodzi się powłoka nadająca sztućcom stary wygląd. Z oksydowanych sztućców zazwyczaj korzysta się bardzo rzadko albo wręcz wcale – stanowią doskonałą ozdobę i prezentują się elegancko, ale szybko się niszczą.

COMMENTS