Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia

HomeAktualności

Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia

Jak prawidłowo dbać o taras drewniany?
Jak pielęgnować i czyścić podłogę drewnianą?
Czy posadzki poliuretanowe są odporne na substancje chemiczne i korozję?

Wiele naszych przyzwyczajeń może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jak się okazuje przykrych konsekwencji możemy uniknąć zmieniając nawyki lub stosując funkcjonalne wyposażenie łazienki. Które nasze przyzwyczajenia są szkodliwe dla zdrowia.

Łazienka, w której panuje podwyższona wilgotność powietrza i wysoka temperatura, jest w domu jednym z pomieszczeń narażonym na występowanie szkodliwych czynników.  W związku z tym niski poziom higieny bądź nieutrzymywanie porządku mogą skutkować pogorszeniem naszego zdrowia.

Wiele uchybień wynika z niewiedzy, pośpiechu bądź nieprawidłowych przyzwyczajeń. Aby ustrzec się zagrożeń wystarczy drobna zmiana nawyków.

Higiena w parze ze zdrowiem

Jak wynika z danych opublikowanych w amerykańskim wydawnictwie The Journal of Environmental Health, tylko 5% osób myje poprawie ręce. By pozbyć się bakterii dłonie należy czyścić z użyciem mydła przez 15-20 sekund – przed każdym posiłkiem, po kontakcie ze zwierzętami lub osobami chorymi.

Higienę można zwiększyć eliminując konieczność kontaktu z uchwytami baterii. Alternatywą w takiej sytuacji są baterie bezdotykowe. Bezdotykowy mechanizm sprawdzi się również w przypadku mydelniczek czy spłuczek toaletowych.

Kąpiel w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze  (przekraczającej 40°C) negatywnie wpływa na stan naszej skóry – przy częstych takich kąpielach warstwa lipidowa skóry może ulec przesuszeniu. Pomocna w takiej sytuacji może być bateria termostatyczna, która zapewni stałą temperaturę wody.

Łazienkowe przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia

Porządek przede wszystkim

Wilgotne powietrze w łazience sprawia, że w tym pomieszczeniu panują idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Miejsca szczególnie narażone to fugi między kafelkami, silikonowe zabezpieczenia na miejscu styku sanitariatów ze ścianą bądź podłogą oraz często zachlapywane meble.

Jak temu zaradzić? Po pierwsze ważne jest regularne przecieranie elementów mających kontakt z wodą. Po drugie warto wybierać rozwiązania, które ułatwią utrzymanie wyposażenia łazienki w czystości – np. podwieszanych mebli, urządzeń sanitarnych.

Przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia: nadużywanie detergentów

Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej uwagi – ze względów na ryzyko pojawiania się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Popularną metodą ich zwalczania jest korzystanie ze środków chemicznych. Pamiętajmy, aby zgodnie z zaleceniami producentów korzystać z nich bez bezpośredniego kontaktu ze skórą. Po ich użyciu warto również wietrzyć pomieszczenie.

Warto wiedzieć, że dbając o czystość w łazience nie zawsze musimy wykorzystywać środki chemiczne. Czasami można zastąpić je naturalnymi produktami. Baterie pokryte patyną lub chromem można czyścić rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Osadzający się na bateriach kamień można spróbować usunąć okładami roztworu wody z octem. Nasączoną takim roztworem gazę zostawiamy na uporczywych osadach kilka godzin. Po zdjęciu, czyścimy całą powierzchnię baterii płynem do mycia naczyń, spłukujemy wodą i polerujemy do sucha miękkim materiałem.

źródło: Grupy Armatura

COMMENTS