Jak pielęgnować i czyścić podłogę drewnianą?

HomeAktualnościPolecamy

Jak pielęgnować i czyścić podłogę drewnianą?

Klimas Wkręt-met numerem jeden w branży zamocowań budowlanych
Zdrowe kuchnie drewniane
Dlaczego kotłownia z pompą ciepła to dobra inwestycja?

Podłoga drewniana to marzenie wielu osób. Szlachetny wygląd podłóg drewnianych jest idealnym dopełnieniem każdego wnętrza. Zadbana, wypielęgnowana podłoga wpływa na poczucie komfortu jej użytkowników. Jest również atrakcyjną dekoracją domu.

Jak pielęgnować i czyścić podłogę drewnianą?

Coraz więcej osób, ze względu na szczególne właściwości drewna, takie jak wyjątkowy wygląd i trwałość, decyduje się na zastosowanie drewna jako wykończenia podłogi. Wielu z Państwa przekonuje argument, że drewno jest inwestycją na lata. Jednak aby cieszyć się wieloletnim, pięknym wyglądem podłogi drewnianej warto jest zapoznać się z kilkoma zasadami jej prawidłowej pielęgnacji. Dzięki stosowaniu przedstawionych niżej zasad uda się Państwu usprawnić i uskutecznić pielęgnację podłogi wykonanej z drewna.

Zasady właściwej pielęgnacji podłogi drewnianej

  1. Regularna pielęgnacja – bardzo ważne jest aby starać się jak najczęściej usuwać z podłogi zabrudzenia. Szczególnie negatywny wpływ na wygląd podłogi drewnianej ma piasek, który w kontakcie z wierzchnią warstwą drewna niszczy lakier, powoduje rysy i uszkodzenia oraz pogarsza właściwości wierzchniej warstwy drewna. Dlatego warto regularnie go usuwać, odkurzając lub zamiatając. Jeżeli decydujemy się na odkurzanie, musimy zwrócić uwagę na końcówkę odkurzacza. Obecnie mamy możliwość dokupienia specjalnych końcówek, które nie rysują czyszczonych powierzchni. Dodatkowo staramy się ograniczyć ilość zanieczyszczeń, poprzez korzystanie z wycieraczek lub rezygnujemy z chodzenia w butach w domu.
  2. Prawidłowe mycie – podłoga drewniana przy długotrwałym kontakcie z wodą może pęcznieć. Dlatego myjąc drewno musimy pamiętać o poprawnym odciśnięciu mopa, tak aby nie był zbyt wilgotny i nie nanosił na drewno zbyt dużej ilości wody. Pozwoli nam to uniknąć wypaczania się podłogi pod wpływem wilgoci. Istotne jest również, aby do pielęgnacji stosować środki przeznaczone typowo do podłóg drewnianych. Środki te mają skład dostosowany do właściwości drewna, nie tylko delikatnie czyszczą drewniane powierzchnie, ale również je pielęgnują, poprawiając ich wygląd i żywotność. Dodatkowo konserwują podłogę, zwiększając jej odporność na zanieczyszczenia. Preparaty do pielęgnacji mogą różnić się między sobą, w zależności czy poszukujemy preparatów do pielęgnacji drewna lakierowanego czy olejowanego. Częstotliwość czyszczenia podłogi należy dostosować do intensywności użytkowania, na przykład: w sypialni wystarczy przemyć podłogę raz w tygodniu, a w kuchni wymagana będzie codzienna pielęgnacja.
  3. Konserwacja – dostępne na runku podłogi drewniane mogą być impregnowane na dwa sposoby: lakierami i olejami. Podłogi lakierowane są odporniejsze na wnikanie zanieczyszczeń, jednak są bardziej podatne na zarysowania, gdyż ich powierzchnia jest pokryta dodatkową warstwą, bardzo często o wyraźnym połysku (chociaż mają Państwo do wyboru również półpołysk, mat, satynę). Natomiast podłogi olejowane są bardziej podatne na zanieczyszczenia, ale ich powłoka nie jest błyszcząca ani śliska. Konserwacja podłogi polega na stosowaniu odpowiednich past, kremów, środków, które poprawiają kondycję podłogi poprzez wnikanie w drewno. Dzięki właściwej konserwacji podłoga z drewna jest odporniejsza na zabrudzenia, zarysowania i łatwiejsza w czyszczeniu, gdyż środki tworzą barierę dla kurzu. Konserwację podłogi drewnianej wykonujemy raz w miesiącu, stosując odpowiednie dla typu podłogi preparaty. Najczęściej zabiegi wykonuje się poprzez wcieranie preparatu w podłogę miękką ściereczką, pozostawiając do wyschnięcia.
  4. Renowacja – Poprzez różne sposoby konserwacji, podłogi drewniane wymagają innych sposobów renowacji. Podłogi lakierowane możemy poddawać zabiegom cyklinowania i ponownego lakierowania. Zabieg ten wykonujemy raz na około 5 lat. Natomiast olejowane wykonujemy zdecydowanie częściej, w częstotliwości od kilku razy w roku do raz na dwa lata.Pomiędzy podłogą olejowana, a lakierowaną jest jeszcze jedna zasadnicza różnica. Podłogi olejowanej nie można lakierować, ale lakierowaną podłogę można poddać zabiegom olejowania.Zabiegi renowacji warto powierzyć specjalistom, gdyż są to procesy skomplikowane i bardzo łatwo zniszczyć atrakcyjność drewna, gdy zostaną wykonanie nieprawidłowo.

Podłogi drewniane, jako szlachetne materiały, wymagają szczególnego traktowania. Zabiegi pielęgnacyjne są wymagające i często pracochłonne, ale dzięki właściwej, troskliwej opiece drewno odwdzięczy się nam wyjątkowymi walorami wizualnymi. Prawidłowo dbając o podłogę wykonaną z drewna tworzymy unikatową i ponadczasową ozdobę naszego wnętrza. Dzięki wypielęgnowanej drewnianej podłodze Państwa dom zyska szlachetnego, eleganckiego wyglądu, który będzie Państwu towarzyszył przez wiele lat.

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie wyboru odpowiedniej, drewnianej podłogi lub poszukują Państwo podłóg drewnianych najwyższej jakości, zapraszamy na naszą stronę http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane, gdzie oferujemy szeroki wachlarz produktów i profesjonalną pomoc!

Jak pielęgnować i czyścić podłogę drewnianą?

COMMENTS