Ochrona drzew owocowych przed mrozami to jedno z podstawowych wyzwań stojących zimą przed ogrodnikami i sadownikami. Drzewka owocowe, takie jak jabłoń czy śliwa, wymagają szczególnej uwagi – należy zapewnić im odpowiednią ochronę przed mrozami oraz uniemożliwić ich przedwczesne pączkowanie. Jakie metody zabezpieczenia drzewek zagwarantują im przetrwanie zimy oraz które gatunki drzew owocowych są szczególnie narażone w okresie zimowym?
Zabezpieczanie drzew owocowych na zimę warto rozpocząć dopiero w momencie, w którym temperatura w ciągu dnia utrzymuje się lekko poniżej zera – to wyraźny znak, że nocą rośliny są narażone na niższe temperatury. Na pewno nie należy czekać z zabezpieczeniami do momentu, aż temperatury spadną poniżej –15 °C. Wówczas drzewka ulegają już uszkodzeniu.
Zabiegom ochronnym trzeba poddać wszystkie drzewka owocowe w ogrodzie – niezależnie od ich stanu oraz wieku. Natomiast najbardziej powinieneś skupić się na zabezpieczeniu młodych drzew, czyli takich, które posadziłeś jeszcze w zeszłym roku. Dlaczego?
kora młodych drzewek jest cienka;
- młode drzewka owocowe nie posiadają mocnego ukorzenienia;
- młode drzewka owocowe są podatne na infekcje oraz działania szkodników.
Do dyspozycji masz przynajmniej 2 sposoby na ochronę drzewek owocowych przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nie zimą. Ziemovit pokaże Ci, na czym one polegają oraz jakie sposoby najlepiej ochronią określone gatunki drzew w Twoim ogrodzie – dzięki nam Twój ogród przeżyje zimę i odżyje wiosną.
Sposób 1. Usypywanie kopczyków u podstawy pnia drzewka owocowego
Podstawowym sposobem ochrony drzew owocowych zimą jest usypywanie kopczyków o wysokości ok. 30 cm wokół podstawy pnia. Czemu służy ten zabieg?
- Po pierwsze: chroni korzenie przed przemarznięciem;
- Po drugie: chroni przed przemarznięciem miejsca szczepienia drzewek (tzw. okulizacji).
Usypywanie kopczyków jest szczególnie ważne w przypadku młodych drzewek owocowych, które nie mają jeszcze dobrze wykształconych korzeni. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym w pobliżu terenów leśnych, to młode drzewka mogą paść ofiarą zajęcy, które lubią podgryzać miękkie drzewa owocowe – kopczyki chronią również przed nimi. Do usypania kopczyka możesz użyć np.:
- kompostu;
- kory;
- ziemi;
- torfu.
W czasie zimy warto sprawdzać stan kopczyków – gwałtowny wiatr i opady śniegu mogą bowiem wpłynąć negatywnie na ich kształt. Do ochrony korzeni nada się także torf ogrodniczy Ziemovit, który dba także o ich odpowiednie dotlenienie.
Sposób 2. Okrywanie pnia drzewka owocowego
Drugą ważną metodą na ochronienie drzew owocowych przed zimą jest okrywanie ich pni różnymi materiałami izolacyjnymi. W przypadku gwałtownych spadków temperatury może bowiem dojść do powstawania na korze drzew pęknięć, które „otwierają” roślinę na pasożyty oraz infekcje. Okrywanie pni jest szczególnie ważne przy gatunkach wrażliwych na niskie temperatury, takich jak:
- czereśnia,
- grusza,
- morela.
Jednak również w przypadku starszych lub bardziej odpornych na zimno drzew okrywanie pni jest istotne – częściowo chroni bowiem roślinę przed uszkodzeniami mechanicznymi (spowodowanymi np. przez zwierzęta), które trudno jest przewidzieć, ale warto być na nie przygotowanym. Do stworzenia warstwy izolacyjnej można używać takich materiałów, jak:
- agrowłóknina – jest lekka, przepuszcza powietrze oraz (w ograniczonym stopniu) wilgoć. W sklepie należy pytać o „agrowłókninę białą”, ponieważ to ona najlepiej chroni rośliny zimą;
- słoma – tradycyjna i bardzo tania metoda ochrony, która przydaje się jako dodatek do agrowłókniny w przypadku silnych mrozów. Warto pamiętać, że zbyt gruba lub zbyt nisko zamontowana warstwa słomy może przyciągać gryzonie;
- tektura falista – dobrze chroni przed zimnem, ale nie jest wytrzymała na opady, dlatego przy stosowaniu tego materiału warto wzmocnić go np. workiem jutowym.
Przy okrywaniu pnia warto zwrócić uwagę na to, aby materiał nie przywierał do drzewka zbyt mocno. Odstęp między pniem a materiałem izolacyjnym jest konieczny dla właściwego funkcjonowania rośliny. Jako warstwy ochronnej pnia nie należy stosować materiałów, które nie przepuszczają powietrza i wilgoci, czyli wszelkiego rodzaju folii – doprowadzą one do gnicia rośliny.
Jeśli zainteresowały Cię te porady i chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze prace czekają na Ciebie w okresie zimowym, sprawdź poradnik Ziemovita!
COMMENTS