HomeAktualności

Naprawa pomp hydraulicznych

Na czym polega wykonywanie pomiarów powykonawczych obiektów budowlanych?
WICONA – okna WICLINE 75 MAX z nagrodą Top Builder
Wylewka anhydrytowa – czym się charakteryzuje?

Naprawa pomp hydraulicznychHydraulika wysokociśnieniowa to niezwykle rozbudowana dziedzina wiedzy, która znajduje szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Wielu użytkowników nie zdaje sobie często sprawy z obcowania z nią. Przede wszystkim ma olbrzymie znaczenie dla przemysłu. Układy hydrauliczne każdego dnia są poddawane olbrzymim obciążeniom i wykonują niezwykle ciężką pracę.

Naturalnym procesem jest wobec tego zużywanie się niektórych elementów. Serwis i przeprowadzanie okresowej regeneracji części mogą znacznie ograniczyć koszty związane nie tylko z wymianą zepsutych komponentów, ale przede wszystkim z zatrzymaniem procesu produkcji, którego nie można zaakceptować w przypadku niektórych gałęzi przemysłu.

Pompy hydrauliczne

To bezsprzecznie najważniejsza część każdego układu hydraulicznego. Pozwala na zamianę energii mechanicznej w energię hydrostatyczną, czyli wytworzenie strumienia, który umożliwia wytworzenie odpowiedniego ciśnienia roboczego. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje pomp hydraulicznych:

  • Zębate
  • Łopatkowe
  • Wielotłoczkowe

Znajdują szerokie zastosowanie w różnego typu maszynach. Różnią się nie tylko pod względem zastosowanych rozwiązań, ale również ciśnienia roboczego, układów hydraulicznych, w których są montowane, czy wydajności. W każdym przypadku wymagamy jednak od nich przede wszystkim niezawodności. Aby ją osiągnąć, nie wystarczy jednak wyposażyć się jedynie w pompy hydrauliczne najwyższej jakości. Podobnie jak inne elementy układu, będą ulegały zużyciu. Szczególną uwagę należy zwrócić już w momencie projektowania – właśnie wtedy istnieje możliwość obliczenia stosownych parametrów i doboru rozwiązań, które zapewnią długą pracę. W interesie użytkownika leży przede wszystkim niedopuszczenie do powstania kosztownej awarii. Umożliwia to przeprowadzanie regularnych przeglądów, a w razie konieczności, także regeneracji pomp hydraulicznych.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Naprawy elementów hydrauliki siłowej są bardzo wymagające – do ich przeprowadzenia wymagane jest nie tylko posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale również olbrzymia wiedza. Z tego powodu warto wybierać firmy, które są godne zaufania i oferują szerokie, kompleksowe podejście. W wielu przypadkach możliwy jest także wybór mobilnego serwisu, który jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań bez zatrzymywania procesu produkcji. Najważniejszą częścią regeneracji jest przede wszystkim ocena stanu bieżącego i postawienie prawidłowej diagnozy. Tylko dzięki nim możliwe jest wymienienie tych elementów pompy hydraulicznej, które naprawdę tego wymagają. Warto w tym samym czasie przeprowadzić również serwis olejowy oraz kontrolę innych podzespołów układu. Pozwoli to znacznie wydłużyć jego żywotność, a wielu przypadkach także zwiększyć efektywność pracy – często to drobne czynniki wpływają na jej przebieg i w konsekwencji przekładają się na znaczne straty. Każdy serwis powinien zostać zakończony odpowiednimi testami. Dzięki nim możemy przekonać się, czy wszystkie zabiegi zostały wykonane poprawnie, a cały układ jest gotowy do podjęcia intensywnej pracy.


Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

COMMENTS