Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi?

HomeAktualności

Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi?

Przeciekający brodzik – jak go naprawić?
Malowanie aluminium – jak uzyskać najlepsze efekty?
ZŁOTA BUDOWLANA MARKA ROKU PO RAZ 8. W RĘKACH KLIMAS WKRĘT-MET

Większość dostępnych na rynku płytek łazienkowych składa się z płytek bazowych oraz dekorów, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Daje to możliwość uzyskiwania różnych kombinacji, które sprawią, że łazienka staje się niepowtarzalna. Zatem, jak łączyć dekory z płytkami bazowymi, aby stworzyć ciekawą i funkcjonalną przestrzeń?

Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi?

Dekoracje dedykowane dla konkretnej kolekcji mają postać jasnej płytki bazowej z naniesionym na niej wzorem ozdobnym. Nie jest to jednak zasadą. Dostępne są także kolekcje płytek na które składa się czarno-biała baza wraz z linią dekorów w różnych stylach i kolorach. Dzięki takiemu zestawieniu różnego rodzaju dekorów można stworzyć aranżacje zarówno klasyczne jak i bardziej nowoczesne.

Istnieje również szereg dekoracji uniwersalnych – mozaiki czy szklane listwy, które, zgodnie z własną inwencja twórczą, dopasować można do różnych kolekcji.

Dekory – korektory

W jaki sposób i w jakich proporcjach połączyć dekory i płytki bazowe? Najłatwiej skorzystać z propozycji aranżacji proponowanych przez producentów w katalogach. Odpowiednie zaplanowanie rozkładu płytek nie tylko wpłynie na jej walory estetyczne, ale także funkcjonalne – dekory mogą bowiem poprawić proporcje pomieszczenia. Ozdobne płytki, szczególnie w przypadku bardzo wyrazistych wzorów, stosujemy akcentami. Ułożone w ciągu poziomym poszerzą optycznie przestrzeń. Zastosowanie pionowego pasa „podwyższy” zbyt niski strop. To samo dotyczy szklanych listew.

Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi?, fot. Ceramstic

Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi – strefy specjalne

Dekory pozwalają także wyznaczać strefy funkcyjne w łazience, dzięki czemu mamy wrażenie, że przestrzeń jest uporządkowana. Dekoracje sprawdzą się doskonale wokół umywalki czy w strefie lustra. Doskonale prezentują się też w we wnękach. Samo użycie ciemnej płytki w strefach funkcyjnych, „wchodząc” nią także na część podłogi, podczas gdy reszta przestrzeni pozostaje jasna, także jest zabiegiem dekoracyjnym. Do oddzielenia dwóch kontrastujących kolorów płytek bazowych warto użyć ozdobnej listwy.

Najczęściej spotykanym sposobem wykorzystywania dekorów jest układanie ich w ciągach lub sekwencjach. Często przy użyciu dekoracyjnych płytek zaznaczana jest wnęka lub cała ściana. Ciekawy efekt daje też połączenie dekorów płytkami bazowymi w taki sposób, że sprawia to wrażenie przypadku. Dotyczy to w szczególności dekoracji, które powstały poprzez naniesienie na płytkę bazową delikatnego wzoru. Pięknie „wtopi się” on gdzieniegdzie w jednolitą ścianę.

Jak łączyć dekory z płytkami bazowymi?, fot. Ceramstic

COMMENTS