Jaką farbę wybrać do wnętrz – farba matowa czy satynowa?

HomeAktualności

Jaką farbę wybrać do wnętrz – farba matowa czy satynowa?

50 lat technologicznych inspiracji – rusza kampania telewizyjna Somfy
Zdalna konfiguracja i diagnostyka – Somfy ułatwia pracę instalatorów
Ogrody zimowe – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaj i stopień połysku powłoki farby na ścianie jest głównym czynnikiem decydującym o wyglądzie ściany. Intensywne barwy w wydaniu matowym są bardziej eleganckie i subtelne. Z kolei beże o satynowym połysku zyskują na wyrazistości. Co jeszcze różni farby matowe i satynowe? Wybór farby to nie tylko wybór odpowiedniego koloru. Zanim przyjdziemy do domu z produktem do malowania ścian musimy jeszcze zadecydować czy ma być ona matowa czy połyskująca.

Farba matowa czy satynowa?Jak dobrać stopień połysku farby?

Stopień połysku farby powinien zostać dobrany do wielkości, intensywności eksploatacji i charakteru pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć również natężenie oświetlenie oraz stan techniczny ścian, które planujemy malować. Dla ścian, których stan techniczny jest słaby polecane są farby matowe – ukryją one ich niedoskonałości. Farby satynowe wszelkiego rodzaju nierówności tylko uwypuklą. Poza tym polecane są głównie do ścian gładkich.

Farba matowa

Farby matowe to najpopularniejszy typ farb. Są łatwe w malowaniu, doskonale kryją ściany, które nie są idealnie gładkie. Dlaczego tak się dzieje? Powłoka będąca składnikiem farby odbija światło w sposób rozproszony, co doskonale maskuje nierówności ścian.

Matowe farby polecane są także do malowania sufitów – można za ich pomocą osiągnąć płaszczyznę tłumiącą refleksy światła.

Farba satynowa

Farby satynowe dają na ścianie lekki połysk. Warto przy tym pamiętać, że ciemne kolory zawierają więcej żywicy i połyskują bardziej niż jasne barwy. Satynowy efekt zapewnia uzyskanie powierzchni, która odbija światło i sprawia, że dane pomieszczenie jest bardziej rozświetlone, jasne i, co za tym idzie, większe optycznie. Niestety satynowe farby uwypuklają każdą nierówność podłoża.

Dużą zaletą farb satynowych jest ich odporność na mycie, szorowanie. Dzięki temu łatwo jest je utrzymać w czystości przy zachowaniu walorów estetycznych.

Jaką farbę wybrać do wnętrz - farba matowa czy satynowa? fot.: Bondex

COMMENTS