HomeAktualności

Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?

Kamery Somfy Protect kompatybilne z Apple HomeKit
Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2019
Rodzina, pasja i duma – 30 lat rozwoju technik zamocowań Klimas Wkręt-met

Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?Obuwie robocze, czyli buty budowlane i przemysłowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego stroju roboczego. Dzięki nim możliwe jest właściwe chronienie stopy pracownika przed urazami mechanicznymi, niebezpiecznymi substancjami i skrajnymi temperaturami. Bardzo ważne jest to, aby buty robocze posiadały wszelkie niezbędne certyfikaty, na podstawie których zostały dopuszczone do stosowania jako obuwie ochronne. Czym kierować się przy ich wyborze?

Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?

Buty robocze należy dobierać przede wszystkim do rodzaju wykonywanej pracy, aby uchronić się przed zagrożeniami czyhającymi na pracownika na danym stanowisku. Buty robocze nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale także podwyższają komfort pracy. Wygodne obuwie to podstawa, gdyż w pracy spędza się co najmniej osiem godzin dziennie. Nie mogą być one ani zbyt małe, ani też nie mogą uciskać co grozi powstaniem opuchlizny, odcisków, pęcherzy czy otarć. Pięta powinna przylegać do buta i najlepiej, aby był on pół centymetra dłuższy od stopy. Godne polecenia są produkty od renomowanego producenta, który gwarantuje obuwie wysokiej jakości, dziewki czemu zakupiony produkt będzie należycie spełniać powierzone mu zadania i zwiększy się długość jego używania.

Rodzaje butów ochronnych

Decydując się na zakup obuwia roboczego, ważne jest zmierzenie długości stopy w celu dopasowania właściwego rozmiaru. Dostępne są m.in. półbuty robocze, trzewiki, sandały ochronne, gumowce czy też obuwie robocze białe. Obuwie bezpieczne, czyli S, wyposażone jest w podnosek, odporny na siłę nacisku min. 200 J i ściskanie z siłą min. 15 kN. Ten rodzaj butów musi spełniać normę PN-EN ISO 20345. Z kolei obuwie ochronne P to buty posiadające podnoski, wytrzymujące uderzenie z energią 100 J. Chronią przed ściskaniem z siłą 10 KN i muszą spełniać wymagania określane przez normę PN-EN ISO 20346. Jest także obuwie zawodowe, które nie ma podnoska, a więc nie może być stosowane w miejscach zagrożonych zmiażdżeniem stopy. Ten rodzaj obuwia musi spełniać wymagania określone normą PN – EN ISO 20347 .

Jak dobrać buty robocze?

W przypadku pracowników magazynowych i tych wypełniających swoje obowiązki w halach suchych, zaleca się noszenie sandałów i półbutów, czyli obuwia zapewniającego wysoką oddychalność. Do pracy na budowie i w drogownictwie sprawdzą się trzewiki spełniające normę S1P lub S3. Chodzi tutaj o podnosek, wkładkę antyprzebiciową oraz nieprzemakalność. Jeśli prace odbywają się w bardzo trudnych warunkach, to konieczne jest założenie wyższych butów. Do nieprzemakalnego obuwia zalicza się z kolei gumowce. W przypadku branż przemysłowej sięga się także po buty elektroizolacyjne, spawalnicze, do kontaktu z żywnością (norma HACCP) oraz buty antyprzepięciowe.

Przykładowy sklep internetowy z obuwiem ochronnym – Narzedziak24.pl

COMMENTS