Ogród bezpieczny dla dzieci

HomeAktualności

Ogród bezpieczny dla dzieci

Jak w praktyce odbywa się montaż paneli fotowoltaicznych?
Somfy z wyróżnieniem w konkursie Dobry Design 2019
Centralne ogrzewanie – jak zadbać o jego prawidłowy montaż?

Ogród bezpieczny dla dzieciProjekty domów na czasie obejmują nie tylko rozkład i urządzenie pomieszczeń, ale i przyszły wygląd przydomowego ogródka. To właśnie ogród ma stanowić przestrzeń rekreacyjną dla całej rodziny. Ważne jest zatem to, aby korzystanie z niego było nie tylko przyjemne, ale i w pełni bezpieczne. Ma to znaczenie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Dzieci bawiące się beztrosko w ogrodzie to przepiękny obrazek, o którym marzy niejedna rodzina. Nic dziwnego zatem, że na posiadanie rekreacyjnego ogródka decyduje się coraz większa liczba osób kupujących swój nowy dom lub mieszkanie. Aby jednak pociechy mogły szaleć i ganiać się godzinami po ogrodzie, należy go wcześniej odpowiednio do tego przygotować. W ten sposób zapobiegnie się przykrym, często bardzo niebezpiecznym wypadkom. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę.

Ogrodzenie

Bezpieczny ogród to przede wszystkim dobrze ogrodzony ogród. Dzięki wyraźnemu odgrodzeniu i zamykanej na klucz furtce oraz bramce można mieć pewność, że maluch nie oddali się od domu, oraz nie wybiegnie spontanicznie na ulicę, np. w pogoni za uciekającą piłką. Ogrodzenie graniczne powinno być wystarczająco wysokie i gładko zakończone. Dlatego też posiadając dzieci lepiej jest wybierać ogrodzenia drewniane lub kamienne, zamiast tych wykonanych z artystycznych metali o wielu ostrych zakończeniach i ozdobach. Ogrodzenie nie jest konieczne jedynie wokół posesji, ale również na terenie samego ogrodu. Warto odgrodzić starannie pielęgnowane przez siebie grządki, aby dzieci nie poniszczyły ich w trakcie zabawy, a w szczególności płotkiem powinno zostać otoczone posiadane ewentualnie oczko wodne, które stanowi ogromne zagrożenie dla maluchów.

Narzędzia pod kontrolą

Zagrożeniem dla dzieci mogą być także używane na terenie ogrodu narzędzia do porządkowania lub pielęgnacji roślin. Ostro zakończone grabie, sekatory, piły i metalowe łopatki to nie są dobre zabawki dla maluchów, dlatego też powinny być każdorazowo chowane i przechowywane w trwale zamkniętym pomieszczeniu, szafie ogrodowej lub pudełku na kłódkę. Ciekawość dzieci bywa nieograniczona i pozostawione w ogrodzie mogą prędko próbować sięgnąć po narzędzia używane przez rodziców.

Schody i nierówności

Schody prowadzące do ogrodu również mogą stać się niebezpiecznym obiektem. Szybkie zbieganie oraz wbieganie po nich może skończyć się bolesnym upadkiem i stłuczeniem, dlatego też warto wyłożyć kaflowe schody antypoślizgową gumą. W innym przypadku nawet niewielka kałuża znajdująca się na kafelkach może stworzyć ze schodów ślizgawkę. Warto również regularnie kontrolować całą posesję w poszukiwaniu dziur i wystających kamieni. Biegające beztrosko po ogrodzie dziecko może niepostrzeżenie wywrócić się zahaczając o wystające przeszkody. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że pozostawianie dzieci w ogrodzie – nawet tym zabezpieczonym – bez nadzoru jest nieodpowiedzialne. Tylko obecność rodzica może w pełni uchronić szkraby przed popełnieniem bolesnych w skutkach głupot.

COMMENTS