Jak działają kotły parowe?

HomePolecamy

Jak działają kotły parowe?

Jakie zastosowania mają kruszywa budowlane?
Somfy wspiera młodych robotyków – licealistów z Team RaByte
Wysokiej jakości siatki ogrodzeniowe zamówisz u producenta

Kocioł parowy jest urządzenie, które wytwarza parę pod dużym ciśnieniem. Pod wpływem ciepła woda zamienia się w parę wodną, która wykorzystywana jest do ogrzewania w wielu procesach technologicznych. Kotły parowe mają szerokie zastosowanie, w wielu branżach przemysłowych. Wykorzystywane są przez małe i większe firmy.

Jak zbudowane są kotły parowe?

Kotły parowe składają się z kilku ważnych elementów. Wśród nich najważniejsze są: palenisko, komora spalania czy parownik. W palenisku odbywa się spalanie paliwa, a więc proces przekształcający energię paliwa w ciepło. Komora spalania jest przeznaczona do spalania gazów, które powstają podczas spalania paliwa. Parownik to miejsce, w którym woda przemienia się w parę wodną. Kotły parowe w Poznaniu posiadają także podgrzewacz pary i podgrzewacz wody, a także przegrzewacz pary i walczak. Aby sprawnie działać, kotły parowe potrzebują także dodatkowe osprzętu. Są to: pompa wody zasilającej, wentylator, armatura do odpieniania i odszlamiania, regulator temperatury, młyny węglowe, instalacja rozpałkowa oraz systemy usuwania spalin i żużlu. 

Jaka jest zasada działania kotłów parowych?

Kotły parowe, które oferuje firma K.R.U.K. działają wykorzystują duże ilości pary wodnej o wysokim ciśnieniu. Dzięki temu pozyskują energie cieplną. Większość procesów zachodzi w komorze spalania. Dochodzi tu do spalenia paliwa stałego, płynnego czy gazowego. W wyniku spalania wytwarzane jest ciepło, których nośnikiem są gazy spalinowe. Gazy te ogrzewaj wodę, przepływającą przez powierzchnię ogrzewalną kotła do punktu wrzenia. W konsekwencji woda zmienia się w parę wodną. Wytworzona w ten sposób para jest poddawana procesowi przegrzewania, co powoduje wzrost jej temperatury i wzrost ciśnienia. Para, która osiągnie pożądane parametry jest wykorzystywana do zasilania grzejników wewnątrz pomieszczeń, a także urządzeń przemysłowych. 

Kotły parowe mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również w branży spożywczej, tekstylnej czy chemicznej. 

COMMENTS