Instalacja fotowoltaiczna dla domu – dlaczego warto ją mieć?

HomeAktualności

Instalacja fotowoltaiczna dla domu – dlaczego warto ją mieć?

Klimas Wkręt-met i związek POiD zachęcają do „Wymiany Stolarki z Dobrym Montażem”
Domy modułowe – co warto o nich wiedzieć?
Czym charakteryzują się meble loftowe?

Na montaż instalacji fotowoltaicznej decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Są one bardzo popularne również w domach jednorodzinnych. Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji PV?

Ceny energii elektrycznej stale idą w górę. Ostatnie podwyżki nie są jedynymi, na jakie należy się przygotować. Stąd też rosnące zainteresowanie sposobami na alternatywną produkcję prądu. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest fotowoltaika.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, czyli w skrócie PV jest rodzajem nauki i techniki zajmującej się generowanie prądu z energii promieniowania słonecznego. Jest to możliwe za pomocą specjalnych systemów, na które składają się panele fotowoltaiczne oraz aparatura elektryczna pozwalająca na wytworzenie prądu możliwego do wykorzystania do zasilania urządzeń.

Obecnie systemy fotowoltaiczne najczęściej montowane są jako on-grid. Oznacza to, że są one łączone z siecią energetyczną dostawcy prądu. Dzięki takiej integracji możliwe jest oddawanie niewykorzystanej energii do instalacji. Użytkownicy mogą następnie odebrać ją po korzystnym przeliczniku, co pozwala na zredukowanie kosztów korzystania z prądu.

Jakie elementy wchodzą w skład instalacji PV?

Elementy instalacji fotowoltaicznej, które pozwalają na produkowanie prądu z energii słonecznej, to:

  • panele fotowoltaiczne – montowane na dachach budynków lub specjalnych ramach na podłożu
  • falownik, czyli inwerter solarny – urządzenie służące do zamiany prądu stałego na zmienny, który możliwy jest do wykorzystania do zasilania
  • licznik dwukierunkowy – element instalacji on-grid, który podlicza energię wysłaną i odebraną
  • dodatkowa aparatura elektryczna – okablowanie, zabezpieczenia, optymalizatory i inne elementy

Dlaczego warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki?

Zamontowanie systemu fotowoltaicznego w domu jednorodzinnym ma wiele zalet. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna pozwala na zredukowanie kosztów związanych eksploatacją domu jednorodzinnego, gdzie prąd jest jednym z najwyższych wydatków. W tym przypadku oznacza to oszczędności rzędu nawet ponad 1-2 tysięcy złotych rocznie.

Montaż instalacji pozwala także na zredukowanie ryzyka związanego ze znacznymi podwyżkami energii, które są nieuchronne. Pozwala także na większe uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej.

Warto też podkreślić, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest bezobsługowe – po montażu nie wymaga ona żadnych dodatkowych czynności w ramach obsługi, zapewniając oszczędności bez wysiłku.

COMMENTS