HomeAktualności

POiD – Już 15 organizacji poparło apel o ratowanie miejsc pracy oraz gospodarki

Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem drzwi wejściowych?
Konferencja „Monitoring Rynku Budowlanego 2019” ze wsparciem branżowym POiD
Kto może otrzymać dotacje na pompy ciepła?

Już 15 organizacji nieruchomościowych wspólnie apeluje do władz lokalnych wszystkich szczebli i wojewodów o proinwestycyjne podejście dla ratowania miejsc pracy i przetrwania kryzysu!

Sektor budowlany generuje do 1,3-15 milionów miejsc pracy i do 16% PKB i od zawsze jest nazywany kołem zamachowym gospodarki. Jego znaczenie dla walki z bezrobociem będzie kluczowe.

Znaczenie mają nie tylko ustawy ale także wewnętrzne instrukcje, procedury i co najważniejsze – podejście –tych, którzy przepisy wdrażają czyli samorządów i wojewodów. Z tym w ostatnich lat było co raz gorzej. Czas przygotowania inwestycji wynosił już 2-5 lat, bez samej budowy. Musimy to zmienić!

Apel został zainicjowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich, a dołączyło do niego 14 innych organizacji reprezentujących pracowników, pracodawców, architektów, branżę budowlaną, inwestorów, deweloperów, producentów i innych. Jak komentuje Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi, który przyłączył się do apelu – Będziemy wspierać każdą inicjatywę, która pozwoli nie tylko na uratowanie miejsc pracy, ale umożliwi tworzenie nowych. W każdej branży jesteśmy powiązani łańcuchem dostaw. Dynamiczny rozwój jednego segmentu przekłada się pozytywnie na działalności innych usługodawców, producentów oraz podwykonawców z branży budowlanej (przykładem są chociażby dostawcy elementów okien, takich jak np. profile, jak również dystrybutorzy wyrobów stolarki). Firmy te generują dla samorządów wpływy z podatków. Paradoksalnie wciąż spotykamy się z coraz bardziej zawiłymi procedurami, które uniemożliwiają funkcjonowanie, swobodną działalność, a przede wszystkim rozwój przedsiębiorczości. Dlatego reprezentując branżę stolarki budowlanej łączymy siły z innymi organizacjami w apelu do władz samorządowych o podjęciu współpracy mającej na celu ochronę miejsc pracy i przedsiębiorców.

Do apelu dołączyli:

– Polski Związek Firm Deweloperskich

– Związek Polskie Okna i Drzwi

– Polska Rada Biznesu

– Stowarzyszenie Architektów Polskich

– Polski Związek Pracodawców Budownictwa

– Business Centre Club

– Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa

– Polska Rada Centrów Handlowych

– Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych

– Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań

– Związek Zawodowy „Budowlani”

– Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki

– Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej

– Stowarzyszenie Producentów Betonów

– Polska Federacja Rynku Nieruchomości

Treść apelu poniżej.

2020_04_16 Apel do samorządów

COMMENTS