HomeAktualności

Montaż klimatyzacji w domu – czy to dobry pomysł?

Klimas Wkręt-met numerem jeden w branży zamocowań budowlanych
Jak prawidłowo dbać o taras drewniany?
Klimas Wkręt-met wprowadza nowe opakowania produktów

Aura za oknem najczęściej skłania nas do tego, że rozważamy zakup i montaż klimatyzacji w domu. Upały latem i mrozy zimą sprawiają, że chcemy dostosować temperaturę panującą wówczas w mieszkaniach do nas samych. Montowanie i korzystanie z klimatyzacji kojarzy się głównie z biurami, hipermarketami, galeriami handlowymi i samochodami, jednak okazuje się, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o założeniu sobie systemu klimatyzacji w blokach czy domach rodzinnych. Jakie są wady, a jakie zalety posiadania klimatyzacji we własnym domu?

Uruchamianie klimatyzacji kojarzy nam się głównie z zamiarem obniżenia panującej temperatury w pomieszczeniu. Zbyt ciepłe powietrze w lokalu może przyczyniać się do złego samopoczucia, zmniejszenia ilości energii, obniżenia koncentracji, uczucia duszności czy bólów głowy. Źle wentylowane pomieszczenia powodują spadek uwagi oraz zmniejszenie skuteczności w działaniu i realizowaniu powierzonych zadań. Warto więc rozważyć zamontowanie systemu klimatyzacji w domu. Tym bardziej, że sprawdza się ona nie tylko latem, ale również zimą.

Jak działa klimatyzator i jaką wybrać do domu?

Cały system klimatyzacyjny składa się z kilku najważniejszych współdziałających ze sobą elementów: parownika, skraplacza, wentylatora, sprężarki i zaworu rozprężnego. Ich działanie powoduje zmianę wysokości temperatury w panującym otoczeniu. Ich działanie opiera się na przekazywaniu czynnika chłodzącego i jest to główne zadanie wszystkich mechanicznych elementów w tym urządzeniu. Skutkuje to wydalaniem chłodnego powietrza. W większości systemy te posiadają część zewnętrzną – montowaną poza budynkiem, i wewnętrzną – w pozostającą w pomieszczeniu.

Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów i każdy z nich wymaga zamontowania go przez fachowca. Sprawdź, ile kosztuje montaż klimatyzacji do mieszkania: https://www.caligo.pl/.

Najczęściej spotykanymi rodzajami klimatyzatorów są klimatyzatory monoblokowe. Charakterystyczną dla nich cechą jest wyprowadzona na zewnątrz budynku harmonijkowa rura, przez którą uchodzi powietrze. Reszta systemu znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Innym rodzajem jest klimatyzacja typu Multi Split, którego jedna część odprowadzająca powietrze montowana jest na zewnątrz budynku, a druga zaś pozostaje w środku.

COMMENTS