HomeAktualności

Kiedy się przydaje poziomica laserowa?

Kształtki do gazu – co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?
Zastawa stołowa: jak ją kupować?
Co opłaca się bardziej zakup czy wynajem szalunków?

Poziomica to narzędzie znane wszystkim majsterkowiczom. Mniejszy lub większy prostopadłościan, wypełniony cieczą, pozwalającą złapać pion lub poziom stosowany jest szeroko w majsterkowaniu, pracach remontowych oraz wykończeniowych. O ile jest bardzo pomocna, to przy większym metrażu korzystanie z niej nie jest specjalnie wygodne – proste linie trzeba dodatkowo oznaczać np. ołówkiem albo taśmą malarską.

Na szczęście coraz większą popularność zdobywają poziomice laserowe. Cieczową libelką zastępuje w nich promień wiązki laserowej, tworzący prostą linię. Jej długość, w zależności od parametrów urządzenia, może mieć od 5 do 150 metrów. Pozwala to na jednoczesną pracę nawet kilkunastu osób w oparciu o wytyczony poziom. Kiedy jednak warto korzystać z poziomicy i jaką wybrać?

Zastosowanie poziomicy laserowej

Poziomicę laserową można wykorzystać wszechstronnie: przy montażu półek, szafek ściennych, obrazów, grafik, zdjęć, układaniu posadzki i kafelek, malowaniu bordiur i innych dekoracji ściennych, oddzielaniu poziomów itp..Z pomocą poziomicy można także robić wylewki i murować ściany. Z poziomic o odpowiedniej jasności wiązki można także korzystać w ograniczonym stopniu na zewnątrz (w promieniach słonecznych linie lasera mogą nie być widoczne), można je więc stosować przy kopaniu fundamentów.

Z poziomicy laserowej korzystają zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze. Przedział cenowy pomiędzy różnymi modelami jest bardzo duży, najtańszy sprzęt (o dokładności do 0,5 mm) można mieć już za 100 złotych. Profesjonalny sprzęt kosztuje jednak już dużo więcej, wiele zależy także od dołączonego wyposażenia.

Zastosowanie poziomicy laserowej a jej rodzaj

Użycie poziomicy laserowej uzależnione jest jednak od jej rodzaju. Sprzęt ten można podzielić na:

  • lasery punktowe lub liniowe – to najprostszy typ poziomicy, emitujący jedną lub dwie wiązki lasera, którą możemy wyznaczyć pion lub poziom. Wypoziomować narzędzie pomaga klasyczna libelka. Kieszonkowe modele warto doposażyć o stelaż lub uchwytu, które pozwolą ustabilizować linię. Taki model poziomicy idealnie się sprawdzi do prostych prac, np przy malowaniu lub fugowaniu. Bardzo wygodnym połączeniem jest laser liniowy z dalmierzem,
  • lasery krzyżowe – emitują większą liczbę wiązek (od dwóch do kilkunastu), pozwalając łatwiej ustalić kąty proste i skosy. To idealny sprzęt do montażu mebli, prac budowlanych albo kładzenia podłogi. Największą zaletą laserów krzyżowych jest to, że wiązki mogą się krzyżować, co pozwala wygodnie wyznaczyć punkty pod wiercenie,
  • lasery samopoziomujące – modele te wyposażone są w kondesatory magnetyczne, pozwalające na wychwycenie, kiedy narzędzie traci poziom. Poziomica informuje o tym za pomocą migającej diody albo sygnału dźwiękowego. Najczęściej w taki system wyposażone są droższe modele laserów krzyżowych,
  • lasery obrotowe – pozwalają na wytyczenie linii w całym pomieszczeniu z jednego punktu. To świetne narzędzie dla ekip remontowych.

Przy wyborze poziomicy laserowej warto także zwrócić uwagę na sposób zasilania – niektóre modele, dzięki wydajnym akumulatorom, mogą nieprzerwanie pracować nawet do 20 godzin. Ważne są także dołączone akcesoria, jak etui oraz statywy lub uchwyty stabilizujące.

COMMENTS