Czym charakteryzują się posadzki przemysłowe?

HomePolecamy

Czym charakteryzują się posadzki przemysłowe?

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto w nie inwestować?
Pręty ciągnione – gdzie mają zastosowanie?
Wymiary referencyjne okien na tle norm europejskich

Rozwój przemysłu wymaga stosowania nowoczesnych technologii. Doskonale wiemy, w jakim tempie rozwijają się różnego rodzaju zakłady produkcyjne, a co za tym idzie, zachodzi konieczność budowania coraz to większych magazynów, które będą w stanie przetrzymać powstałe towary. Ze względu na powiększanie wszelakich hal, musimy liczyć się z tym, że będzie wjeżdżał na nie coraz to cięższy i większy sprzęt. Ma to na celu jednorazowe przewiezienie jak największej ilości towaru, który będzie umieszczony później w magazynie.

Wpływa to w dużej mierze na wytwarzanie obciążeń na płytach, po których jeżdżą duże samochody. Jest to jeden z powodów, przez które odchodzi się już od standardowej wylewki betonowej i zastępuje się ją posadzkami przemysłowymi.

Czym jest posadzka przemysłowa?

Zostało powiedziane, że betonowe wylewki pod naporem dużych obciążeń, zaczynają pękać. Zaczęto więc szukać nowych rozwiązań i w porę wynaleziono posadzki. Ten rodzaj wylewki idealnie spełnia się w roli podłoża do magazynów, hal przemysłowych oraz tych sprzedażowych. Posadzka przemysłowa wytwarzana jest głównie z materiałów żywicznych. Najpopularniejszym jej rodzajem stosowanym właśnie w halach magazynowych jest ten określany jako epoksydowy.

posadzki przemyslowe

Powłoka ta charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz właściwościami sprzyjającymi w poruszaniu się tam wózkami widłowymi. Oprócz tego posiada ona szereg innych właściwości, przez które wyposażone w nią jest już większość hal i magazynów.

Jakie cechy powinna mieć posadzka przemysłowa?

Wiadomo, że w magazynie mamy do czynienia z dużym ciężarem, wywoływanym nie tylko przez przejeżdżający tam ciężki sprzęt, ale również utrzymującym ogromny ciężar w postaci towaru i regałów. Z tego względu nowoczesne posadzki przemysłowe zostały obdarzone takimi własnościami, dzięki którym pękanie jest niemal niemożliwe.

W magazynie ważne jest również przemieszczanie się wózkiem widłowym. Do tego celu, podłoże musi być zupełnie antypoślizgowe, co gwarantuje nam potencjalna posadzka przemysłowa. Podłoga ta sprawdzi się również w halach produkcyjnych, w których istnieje ryzyko wycieku różnych środków chemicznych bądź takich o wysokiej temperaturze. Jak potwierdzają badania, posadzki te są odporne na działania rozpuszczalników, olejów czy kwasów.

Wspomnieć można jeszcze o odporności posadzek przemysłowych na promieniowanie UV. Może się to przydać w laboratoriach, w których występują duże ilości promieniowania.

Posadzka przemysłowa – skład i wykonanie

Żywiczna posadzka przemysłowa składa się jak sama nazwa mówi z ciekłej żywicy epoksydowej. W celu uzyskania niektórych właściwości dodaje się jednak nieco więcej składników. Zawartość środków modyfikujących jest zależna również od zapotrzebowania przez klienta, lecz najczęściej stosuje się piasek kwarcowy oraz pigmenty, pozwalające na otrzymanie ładnego efektu wizualnego. Wylanie posadzki nie jest niczym trudnym i należy jedynie poczekać, aż wszystko to zastygnie. W celu otrzymania jednak estetycznie wyglądającej i błyszczącej się posadzki, konieczne jest jeszcze zatarcie, szlifowanie, polerowanie oraz lakierowanie.

COMMENTS