Zdrowe kuchnie drewniane

HomeAktualności

Zdrowe kuchnie drewniane

Wiaty stalowe – jakie są ich zalety?
Młot kująco-wiercący – jak działa?
Czy naklejki na ścianę to dobry pomysł do każdego wnętrza?

Kuchnia drewniana na wymiar kuchnie z drewnaKuchnie drewniane – tradycja i nowoczesność

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem w każdym domu. Jej wyposażenie zazwyczaj kosztuje najwięcej. Mamy również dość dużą dowolność w aranżacji. Zasadniczo jeśli mówimy o kuchni, o urządzaniu tego jakże ważnego pomieszczenia w domu czy też w mieszkaniu, to warto szczególną uwagę zwrócić na to, jakich materiałów używamy na poszczególne elementy wykończenia. Naturalnym wyborem w wielu przypadkach jest metal. Sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach kuchni. Nadal jednak, od wielu już lat, kuchnia kojarzona jest przede wszystkim z drewnem.

Funkcjonalność w kuchni to podstawa

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jest to najważniejsza zasada, którą trzeba się kierować już na etapie planowania wyposażenia. Na co komu kuchnia ładna, ale niezbyt wygodna? Taka, w której gotowanie jest niepraktyczne? Także zastanawiając się nad kolejnymi elementami wyposażenia kuchni zawsze powinniśmy mieć na uwadze nadrzędny cel, którym jest ergonomia i użyteczność. Walory estetyczne również są bardzo ważne, aczkolwiek na pewno nie jest to jedyny element, który powinien nam przyświecać w momencie, gdy wykonujemy projekt naszej kuchni, gdy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób wszystko rozplanować.

Drewno – materiał piękny i praktyczny

Kuchnie wykonane w większości z drewna są bardzo praktyczne. Drewno to materiał naturalny, przyjazny człowiekowi. Być może nie mówimy tutaj o rozwiązaniu najtańszym, ale też z drugiej strony nie jest to rozwiązanie, które miałoby nas zrujnować. Najlepiej jest zlecać kuchnie na wymiar. Dzięki temu w pełni dostosujemy pomieszczenie i jego umeblowanie do naszych potrzeb. Można łączyć i mieszać elementy, na przykład drewniane z metalowymi, czy nawet szklanymi. Nie jest to żaden problem, a metal i zawsze się w kuchniach pojawia, chociażby za sprawą lodówki, zmywarki czy kuchenki. Z racji faktu, że meble w kuchni pełnią funkcje nie tylko ozdobne, lecz również są w pełni użytkowe, warto jest postawić na wyższą jakość wykonania. Przede wszystkim warto zainwestować w meble z litego drewna, zwłaszcza jeżeli planujemy mieć drewniane blaty. Blat drewniany to klasa sama w sobie. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to i z łatwością dopasujemy jego kształt do warunków. Musi być jednak wykonany z bardzo odpornego drewna, aby nie ucierpiał zbyt bardzo w wyniku codziennego użytkowania.

Drewniane kuchnie – kwestia konserwacji

Drewno ma to do siebie, że może być podatne na czynniki zewnętrzne. Mówimy tutaj przede wszystkim o wilgoci, lecz nie tylko. Bardzo ważne jest zabezpieczenie mebli drewnianych przed czynnikami występującymi w kuchni. Najbardziej narażone na wilgoć są blaty oraz wszystkie powierzchnie sąsiadujące ze zlewem. Detergenty czy inne środki chemiczne używane w kuchni również mogą mieć negatywny wpływ na ich wygląd, zwłaszcza po kilku latach użytkowania. Dlatego nie należy bagatelizować kwestii cyklicznej konserwacji mebli drewnianych w kuchni, gdyż dzięki temu ochronimy je i zachowają świetny wygląd na długie lata.

Estetyka

Kuchnie wykonane z drewna to nie tylko funkcjonalność i trwałość, ale musimy wskazywać również na taki element, jakim jest ich estetyka. To bardzo ważna składowa, której nie możemy w tym miejscu pominąć i która ma bardzo duże znaczenie dla naszego końcowego zadowolenia i dla końcowych efektów wizualnych. Kuchnie można traktować jako pomieszczenie „popisowe”, czyli takie, którym możemy się pochwalić przed innymi ludźmi. Obok salonu jest to drugie pomieszczenie, do którego walorów estetycznych przykłada się zazwyczaj największą wagę. Kuchnie drewniane to w większości przypadków kuchnie przygotowywane na wymiar, na specjalne życzenie klienta i pod jego indywidualne wymogi. Nie oznacza to jednak, że nie ma gotowych aranżacji. W znacznej liczbie sklepów meblowych możemy spotkać się z gotowymi kuchniami drewnianymi, które sami potem możemy zamontować w naszym domu. Nie będą one w pełni dostosowane do tego, jaki charakter ma pomieszczenie, jednak jest to opcja szybsza. Może być również wygodniejsza, jeśli ktoś nie lubi poświęcać zbyt dużej ilości czasu na dopracowywanie wyglądu domu czy mieszkania.

Meble do kuchni

Takie rozwiązanie jak gotowe kuchnie drewniane nie cieszy się zatem takim powodzeniem, jakim cieszą się kuchnie na wymiar. Kuchnie drewniane są tym rozwiązaniem, o którym na pewno możemy powiedzieć, że jest bardzo estetyczne. Można dodać, że jest dla nas zdrowe, hipoalergiczne, gdyż jest to rozwiązanie naturalne. Naturalne materiały budowlane, takie jak drewno i kamień, są chętnie wybierane przez osoby, które chcą czuć się w domu bliżej natury. Przekłada się to na fakt, iż tenże rodzaj kuchni jest obecnie bardzo często zamawiany i montowany w domach oraz w prywatnych mieszkaniach. Jeśli chodzi o cenę, a więc jak najbardziej ważny aspekt, to wskażemy na to, iż kuchnie wykonane z drewna na pewno nie należą do bardzo drogich. Jeśli ktoś decyduje się na wykonanie tego rodzaju mebli kuchennych z myślą, że będzie to inwestycja na lata, to z pewnością bardzo dobrze wybiera.

COMMENTS