Szamot i jego zastosowania

HomePolecamy

Szamot i jego zastosowania

Jaka jest najlepsza izolacja dla dachu płaskiego?
Nowocześnie urządzona altana ogrodowa
Żyrandol do salonu – jak się sprawdzi w nowoczesnym wnętrzu?

Szamot

Szamot jest materiałem ceramicznym powstałym przy wypalaniu gliny bądź łupków. Cechuję go duża odporność na wysokie temperatury. W budownictwie jest stosowany na szeroką skalę.
Jakie zastosowanie mają cegły szamotowe?

Szamot – budulec pieców i kominków

Cegły szamotowe są najczęściej stosowane w pracach zduńskich. Używa się ich do wyrobu pieców, np. pieców do pizzy. Również cegły posłużą nam do budowy kominków, palenisk, pieców kuchennych, które ostatnimi laty stały się bardzo modne. Stosuje się je przy tworzeniu grilli ogrodowych, a także w budownictwie przemysłowym.

Szamot – rodzaje cegieł, ich kształty oraz barwy

Cegły szamotowe występują w kolorach- białym, brązowym, żółtym, czarnym, a nawet czerwonym. Ich tradycyjny rozmiar to 230 x 114 x 64 mm. By utworzyć obudowę kominka zamiast cegieł lepiej wybrać szamotowe płyty akmulacyjne. Dobrze przewodzą ciepło, a ponadto są w nieco większych rozmiarach niż cegły. Ich rozmiar to 700 x 400 x 30 mm.

Szamot – zalety cegieł szamotowych i ich łączenie

Największą zaletą cegieł szamotowych jest ich wysoka ogniotrwałość. Długotrwała i bardzo wysoka temperatura, dochodząca nawet do 1300°C im nie zagraża.

Do łączenia cegieł używa się specjalnej zaprawy- zaprawy szamotowej. Nie wymaga ona użycia wody, jest odporna na działanie temperatury do 1400°C. Materiały można również łączyć klejami ognioodpornymi oraz cementami ognioodpornymi.

Jak widać, szamot ma wiele różnych zastosowań. Jest materiałem praktycznym, którego wykorzystanie posłuży nam przez wiele lat.

COMMENTS