HomeAktualności

Odzież ochronna niezawodna w pracy każdego fachowca

Klimas Wkręt-met powiększa firmową flotę
Czy posadzki poliuretanowe są odporne na substancje chemiczne i korozję?
Na czym polega wykonanie izolacji natryskowej?

Odzież ochronna niezawodna w pracy każdego fachowcaBezpieczeństwo pracy to nader ważna kwestia dla każdego fachowca oraz każdego pracownika budowy. W jej zakres wchodzą zarówno prawidłowe przestrzeganie norm prawnych oraz przepisów budowlanych, jak i  kwestie związane z wykorzystaniem właściwej odzieży ochronnej.

Ten ostatni element bywa często pomijany lub traktowany z dużym przymrużeniem oka, dlatego na wielu budowach możemy spotkać pracowników wykonujących swoje obowiązki w zwykłych spodniach, bez koszul i kasków, czy nawet w adidasach. Brak właściwej odzieży ochronnej to kategoryczny błąd, który może kosztować co najmniej ludzkie zdrowie. Kupując odzież ochronną, warto wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę, by dokonać najlepszego wyboru i zadbać o bezpieczeństwo w danym miejscu pracy.

Odzież ochronna a jej zadanie

Ochrona pracownika przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywania określonych zadań bezspornie obejmuje także odzież ochronną. Noszenie jej to element podnoszący bezpieczeństwo i niejednokrotnie pozwalający uniknąć wielu niebezpieczeństw. Tym samym, odzież ochronna nie może być wybierana w sposób nieprzemyślany i niedostosowany do specyfiki pracy.

W tym miejscu należy wskazać, że odzież ochronna nie jest tym samym co odzież robocza. Odzież ochronna jest rodzajem specjalistycznego ubrania, którego celem jest ochrona przed ewentualnymi i zagrożeniami mogących powstać na stanowisku pracy. Tym samym, jest ona dedykowana konkretnym czynnościom,  których ryzyko uszkodzenia ciała wynika m.in. z obcowania z niebezpiecznymi substancjami, różnicami temperatur, oparami czy gazami. Odzież ochronna  musi obowiązkowo zostać opatrzona certyfikatem zgodnym z normami BHP.

Podział odzieży ochronnej

Przed dokonaniem zakupu tego rodzaju ubrań konieczne jest określenie zagrożeń wynikających z poszczególnych stanowisk. Należy podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej odzieży ochronnej. W związku z tym wyróżniamy odzież ochronną:

 • niepalną;
 • antyelektrostatyczną;
 • kwasoodporną;
 • wodoodporną;
 • ostrzegawczą;
 • chroniącą przed zimnem;
 • chroniącą przed czynnikami mechanicznymi.

Do tegoż zestawu dołączają ochraniacze konkretnych części ciała, a więc m.in.:

 • ochronne okulary;
 • ochronne rękawice;
 • nauszniki;
 • buty.

Odzież ochronna musi być dopasowana do rozmiaru ubrań pracownika, w tym przypadku dopasowanie oznacza, że nie może ona krępować ruchów ciała, ani też nie może być zbyt luźna.

Eksploatacja odzieży ochronnej

Kupno odzieży ochronnej wiąże się z kosztami, które bynajmniej nie kończą się na samym dostarczeniu odpowiednich kompletów dla pracowników. Konieczne jest jej właściwe czyszczenie, dlatego przed finalizacją zakupów warto zwrócić uwagę także na ten aspekt. Wiele firm dostarczających odzież ochronną wskazuje punkty jej czyszczenia lub dokładnie opisuje, jak ten proces powinien przebiegać.

Reasumując, odzież ochronna jest konieczna do zminimalizowania zagrożeń płynących ze specyfiki danego stanowiska. Powinna być użytkowana nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także przez pracowników małych firm. Dobry fachowiec dba bowiem nie tylko o jakość wykonanej pracy, ale także o wysoki poziom bezpieczeństwa.

Gdzie kupić najlepszą odzież ochronną?

Na rynku jest wiele hurtowni odzieży przeznaczonej do pracy, jednak nie w każdym znajdziemy odzież ochronną. Warto udać się osobiście lub zadzwonić w miejsca, w których oprócz możliwości zakupu uzyskamy szereg porad, a pracownicy hurtowni pomogą w doborze odzieży do pracy na konkretnych stanowiskach. Tak właśnie działa hurtownia Avacore. Dzięki platformie B2B możesz kupić odzież ochronną dla swoich pracowników w większych ilościach, a jeśli szukasz czegoś dla siebie w pojedynczych sztukach koniecznie odwiedź sklep do klientów indywidualnych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://avacore.pl/odziez-ochronna

COMMENTS