Kostka brukowa – co trzeba wiedzieć o jej układaniu?

HomePolecamy

Kostka brukowa – co trzeba wiedzieć o jej układaniu?

Somfy wspiera młodych robotyków – licealistów z Team RaByte
Jacy specjaliści wykonują remonty konstrukcji stalowych? 
Domy modułowe całoroczne pod klucz – co warto o nich wiedzieć?

Kostka brukowa to najlepszy sposób na estetyczne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Co warto wiedzieć o jej układaniu, zanim zaczniesz się tym zajmować?

Przygotowanie podłoża

Przed ułożeniem kostki brukowej należy przygotować podłoże. W tym celu należy usunąć istniejącą roślinność i wyrównać podłoże. Utrzymanie górnej warstwy gruntu na miejscu to dobry sposób na uniknięcie późniejszych niepotrzebnych prac. Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej należy także rozłożyć warstwę kilku centymetrów pyłu kamiennego. Zapewni to równą powierzchnię, na której będą ułożone kostki – zapobiegnie to ich zapadaniu się w glebę.

Zobacz również: czym wyróżnia się kostka brukowa w Zatorze?

Niektórzy wybierają żwir lub materiał zwany „jastrychem”, który pomaga w stabilizacji kostki brukowej i pozwala jej zagłębić się w podłożu. Jeśli kostka ma rowki, należy użyć materiału, który jest wystarczająco drobny, aby wypełnić te szczeliny, ale nie tak drobny, aby po ułożeniu wyglądał na biały.

Jak układać kostkę brukową?

Zanim rozpoczniesz ułożeniem kostki dokładnie zapoznaj się z planowanym rozmieszczeniem jej elementów, a także zaplanowanym wzorem. Sam materiał układa się od krawędzi nawierzchni, na której warto umieścić krawężnik. W ten sposób będziesz pracować na ułożonej już powierzchni, dzięki czemu nie zniszczysz przygotowanej wcześniej posypki. Pomiędzy poszczególnymi elementami nawierzchni należy zostawić minimalne przestrzenie. To w nich umieszczony zostanie piasek.

Unikaj złych warunków atmosferycznych

Jeżeli planujesz układanie kostki brukowej w ramach projektu, musisz upewnić się, że warunki pogodowe są odpowiednie. Potrzebny będzie bezdeszczowy dzień, w którym słońce świeciło przez co najmniej 6 godzin. Ponadto temperatura powinna wynosić przynajmniej kilkanaście stopni – można więc powiedzieć, że okres między kwietniem a październikiem jest dobry do realizacji tego rodzaju projektów.

Co ważne, nie należy układać kostki brukowej, gdy ziemia jest zbyt mokra. Popełnienie tego błędu grozi pęknięciem kostki lub jej całkowitą niezdatnością do użytku.

COMMENTS