HomePolecamy

Jakie wybrać kotły do swojego domu?

Somfy wspiera młodych robotyków – licealistów z Team RaByte
Ogrzewanie domu – na jakie rozwianie postawić?
3 powody dla których warto stawiać na ogrzewanie podłogowe

Budując dom od podstaw, bardzo ważne jest by odpowiednio go ogrzać. Cały układ cieplny składa się z wielu najróżniejszych części, jednak właśnie to kotły CO są jego sercem. Odpowiedni kocioł w domu zapewni wystarczająco ciepła temperaturę powietrza ale i często ciepłą wodę. Na rynku można spotkać się z najróżniejszymi rodzajami kotłów, które wraz z rozwojem technologii i zmiana specyfikacji surowca, całkowicie się zmieniają by satysfakcja z ich użytkowania wciąż rosła. To jaki kocioł dobierzesz do swojego domu zależy tylko od tego jaki wystarczy i jaki spełni wszelkie twoje oczekiwania.

Kotły CO na paliwo stałe

Decydując się na kotły na paliwo stałe, należy się przygotować zarówno na zalety, jak i wady tego rozwiązania.

W takich piecach pali się tym, co występuje, jak nazwa wskazuje, w postaci stałej, czyli:

  • drewnem
  • węglem
  • brykietem
  • peletem
  • paliwem mieszany.

Mówiąc o paliwie mieszanym ma się oczywiście na myśli te z zakresu paliw stałych. Pomieszać można bowiem drewno z węglem ale nie węgiel z gazem. Kotły CO te są najczęściej używane i najprostsze zarówno w obsłudze jak i w utrzymaniu. Piece te są proste w utrzymaniu i nie wiąże się z nimi żadna filozofia korzystania. Piece CO na paliwo stałe są dużo tańsze (kocioł na węgiel jest najtańszy), w porównaniu z ich odpowiednikami na inne paliwo. Co więcej takie kotły wymagają jednak codziennej obsługi, gdyż palacz ma kontrolę nad grzaniem i schodzeniem paliwa, jednak musi również tego dopilnować i osobiście dokładać. Kolejną niedogodnością jest konieczność magazynowania owego paliwa, w taki sposób by starczyło w całym sezonie. To zawsze mało estetyczne i wydaje się wymagające dużo zachodu. Poza tym z takim piecem należy liczyć się, że zawsze mimowolnie zrobi się większy bałagan, wywołany chociażbym samym przynoszeniem paliwo do podkładania. Choć to wdzięczny rodzaj kotła, to trudno mówić to o jakiejś kontroli intensywności procesu spalania. Trudno jest również zapanować i przekładać energię cieplną bardziej do jednego pomieszczenia niż do innego.

Kotły CO na gaz

To nowocześniejsze rozwiązanie, choć nawet nie w połowie tak popularne jak kotły CO na paliwo stałe. Dużą zaleta takich kotłów jest duża większa sterowność i niezależność od właściciela. Tu nie ma konieczności dokładania paliwa ani pilnowania czy nie wygasło. Można mieć kontrolę nad intensywnością palenia. Dużo bardziej problematyczny jest jednak montaż samego kotła. Piece gazowe wymagają chociażby specjalnego komina. Musi być on odporny na działanie niektórych kwasów, czyli najlepiej jeśli wykonany ze stali nierdzewnej. Innym problemem jest przechowywanie gazu. Jeśli do domu nie ma bezpośredniego podłączenia gazu, to przy kotle musi znajdować się odpowiedniej wielkości zbiornik na gaz. Jest to dość problematyczne ale przede wszystkim kosztowne. Sam piec i jego utrzymanie nie należą do najtańszych.

COMMENTS