Dach zielony – o czym mowa w praktyce?

HomeAktualności

Dach zielony – o czym mowa w praktyce?

Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2019
Jak wybrać kolektor próżniowy?
Klimas Wkręt–met Kreatorem Budownictwa 2019

Zielony dach to ekologiczne i estetyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się na domach czy budynkach publicznych. Planując podniebny ogród, należy pamiętać o aspektach takich jak np. hydroizolacja dachu płaskiego. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy dachowej inwestycji?

Co to jest dach zielony?

Dach zielony to oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne, na które coraz częściej decydują się właściciele budynków. Wiąże się to z tym, że dana powierzchnia pokryta jest roślinnością. Co ważne, takie projekty można zrealizować zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych.

Jednak podniebne ogrody zdecydowanie częściej pojawiają się na tych pierwszych. Prosta powierzchnia daje więcej możliwości w kwestii wyboru roślin. Dodatkowo wykonanie dachu płaskiego jest mniej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym.

Jak najlepiej przygotować zielony dach?

Zanim na dachu powstanie ogród, należy przygotować dokładny projekt inwestycji. Trzeba w nim uwzględnić aspekty związane z dopuszczalnym obciążeniem stropu, izolacją dachu, systemem odprowadzania wody, a nawet doborem substratów glebowych czy odpowiednich gatunków roślin.

Aby zielony dach był bezpieczny dla budynku, przed posadzeniem roślinności należy położyć na nim kilka określonych warstw. Na samym spodzie powinna znaleźć się termoizolacja, która zadba o ciepło obiektu. Następna w kolejności będzie hydroizolacja dachu płaskiego. Szczelne tworzywa są niezbędne do zabezpieczenia stropu przed wilgocią czy przemakaniem.

Kolejna warstwa ma funkcję drenażowo-akumulacyjną. To w niej magazynowany jest nadmiar wody, której rośliny nie wchłonęły od razu. Na drenażu umieszcza się warstwę filtrującą oraz substrat. Na koniec pozostaje już tylko sadzić rośliny.

Podczas projektowania zielonego dachu nie można zapomnieć o montażu odpowiedniej ilości wpustów, które odprowadzają nadmiar wody z płaskiej powierzchni pokrycia. Dodatkowo należy zadbać o wykonanie studzienek kontrolnych. Dzięki nim będzie można wykonywać regularne przeglądy dachu.

Zielony dach to ciekawa, ale i wymagająca konstrukcja. Przed obsadzeniem budynku warto więc dokładnie zaplanować ogrodową inwestycję.

COMMENTS