Podkład podłogowy – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

HomeAktualności

Podkład podłogowy – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Taras, który staje się przedłużeniem salonu – jak ważne są drzwi tarasowe?
Podłoga do pokoju dziecka – jak ją wybrać?
Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć?

Podkład podłogowy to jedna z istotnych warstw projektu podłogi. Spełnia on kilka podstawowych funkcji, stanowi warstwę wyrównującą, jest podłożem dla warstwy wykończeniowej, najczęściej ułożony jest na warstwie materiałów izolacyjnych, stanowiących zarówno przegrodę dla wody i wilgoci jak również barierę termoizolacyjną. Obecnie, coraz częściej podkład podłogowy pełni również funkcję grzewczą, poprzez zastosowanie systemu ogrzewania płaszczyznowego. Dlatego, jakość podkładu podłogowego ma wpływ na tak wiele czynników kształtujących naszą przestrzeń.

Czym jest podkład podłogowy?

Podkład podłogowy, nazywany potocznie wylewką, jastrychem lub szlichtą, to nic innego jak warstwa podłogi znajdująca się pomiędzy, warstwami izolacji, a ostateczną warstwą posadzkową. Coraz częściej w płycie jastrychu, montowany jest system ogrzewania płaszczyznowego. Europejska norma PN-EN 13813:2003 „Podkłady podłogowe oraz materiały do ich wykonania…” jako podstawowe parametry deklarowane podkładu podłogowego wskazuje jego wytrzymałość na ściskanie i wytrzymałość na zginanie odpowiadają one przede wszystkim za przenoszenie wszelkich obciążeń użytkowych.

Rodzaje jastrychów– typ spoiwa

Podkłady podłogowe można wykonać na bazie różnych kruszyw i spoiw, dzięki którym uzyskuje się jastrychy o specyficznych właściwościach. Wspomniana wcześniej norma, dopuszcza do stosowania podkłady podłogowe na bazie określonych spoiw:

• podkład cementowy (CT),
• podkład asfaltowy (AS),
• podkład magnezytowy (MA),
• podkład anhydrytowy i gipsowy (CA),
• podkład żywiczny (SR).

Podkład cementowy – właściwości

W polskim budownictwie najczęściej stosuje się podkłady cementowe, których głównym składnikiem jest cement portlandzki wieloskładnikowy. Aplikacja zaprawy cementowej pozwala uzyskać jastrych o optymalnych właściwościach, dzięki którym możliwy jest montaż niemal każdego rodzaju okładziny wierzchniej, np. płytek ceramicznych i gresowych, paneli podłogowych, okładzin drewnianych, w tym również z drzewa egzotycznego. Co ciekawe, podkład podłogowy z cementu sprawdza się również na zewnątrz budynków czy w warunkach wilgotnych.

Warto jednak pamiętać, że uzyskanie wysokich parametrów podkładu podłogowego możliwe jest tylko i wyłącznie przy zastosowaniu sprawdzonych i solidnych materiałów od zaufanego producenta z branży budowlanej.

podadzki

Cement iX CPP20 – rewolucja w branży budowlanej

Liderem wśród producentów materiałów budowlanych jest firma Lafarge, która od 25 lat działa na polskim rynku. Po produkty Lafarge sięgają inwestorzy indywidualni, deweloperzy oraz firmy wykonawcze. Marka kładzie mocny nacisk na innowacyjne rozwiązania i wysokiej jakości produkty. Jednym z nich jest kompletny i wszechstronny podkład iX CPP20 dedykowany pracom posadzkarskim.

iX CPP20 to technologicznie zmodyfikowany cement, którego właściwości techniczne i robocze sprawiają, że jest idealnym produktem do wykonywania podkładów podłogowych.

Dzięki wysokiej przewodności cieplnej (40% wyższej od tradycyjnych jastrychów) i wysokim parametrom wytrzymałościowym doskonale sprawdza się w systemach ogrzewania płaszczyznowego zarówno wodnego jak i elektrycznego.

Przy pracy nad recepturą produktu iX CPP20 firma Lafarge zwróciła szczególną uwagę na parametry reologiczne, dzięki którym rozkładanie i zacieranie posadzki przebiega znacznie szybciej i sprawniej niż dotychczas.

Co ważne, producent oferuje produkt kompletny, nie ma więc potrzeby dodawania domieszki chemicznej uplastyczniającej mieszankę. Otrzymanie finalnej, optymalnej mieszanki na placu budowy jest proste. Wystarczy dodać 2 worki produktu na jeden zarób maszyny typu miksokret, razem z wodą oraz kruszywem.

iX CPP20 dostępny jest w 20 kg workach, co pozwala uniknąć problemów z dzielonym dozowaniem, tym samym znacznie przyspiesza tempo prac i obniża stratę materiałów.

Rodzaje podkładów podłogowych – sposób wbudowania

Podkład podłogowy można wykonać na różne sposoby. Technika wykonania jastrychu powinna być odpowiednio dostosowana do konstrukcji oraz stanu technicznego podłoża, co pozwala uniknąć późniejszych uszkodzeń czy odkształceń podłogi. Możemy zatem wyróżnić:

podkłady zespolone z podłożem – półsuchą mieszankę cementową wylewa się bezpośrednio na strop lub płytę nośną. W celu uzyskania optymalnej przyczepności podłoża należy je wcześniej dokładnie oczyścić i zagruntować w celu odcięcia chłonności podłoża. Podkład podłogowy poprzez warstwę czepną, wiąże się ze stropem w sposób trwały.
podkłady na warstwie pośredniej – cementowy podkład podłogowy aplikuje się na podłożu nośnym pokrytym folią polietylenową (PE), co zapobiega nie tylko trwałemu powiązaniu mieszanki ze stropem, ale również całkowicie zapobiega obustronnej migracji wody.
podkłady na warstwie izolacyjnej – tzw. podkłady pływające, które wykonuje się po wcześniejszym zastosowaniu izolacji termicznej lub akustycznej. W przypadku jastrychów pływających należy pamiętać o pokryciu izolacji warstwą rozdzielczą w postaci wspomnianej już folii PE, która pozwala uzyskać optymalną odporność na wilgoć.

Podkład cementowy a ogrzewanie podłogowe

Dziś jastrychy to nie tylko sposób na wyrównanie powierzchni, ale również skuteczna metoda ogrzewania domu w postaci płyty ogrzewania płaszczyznowego. Aby wbudowany system działał sprawnie, należy zastosować cementowy podkład podłogowy charakteryzującą się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi oraz wysokim współczynnikiem przewodności cieplnej.

Podkład podłogowy wykonany w oparciu o produkt iX CPP20 do posadzek doskonale sprawdza się w pomieszczeniach ogrzewanych instalacją ogrzewania podłogowego. Wysoka klasa wytrzymałości oraz podwyższona przewodność cieplna to doskonałe połączenie, z odpowiednio dobraną pod kątem aplikacji reologią, dzięki której produkt bardzo dobrze otula rurki ogrzewania. To wszystko sprawia, że ciepło oddawane jest do podłogi całą powierzchnią przewodów grzewczych. Aby otrzymać trwały podkład należy pamiętać o dwóch istotnych krokach, to znaczy, pielęgnacji wilgotnościowej w okresie pierwszych 7 dni od jego wykonania a następnie jego stopniowe wygrzewanie, które powinno nastąpić nie wcześniej niż 28 dni od zakończenia prac. Pominięcie któregoś z tych etapów może skutkować na przykład brakiem uzyskania odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, powstaniem spękań czy odspojeniem warstwy posadzkowej.

Materiał partnera

COMMENTS