Ogród bezpieczny dla dzieci

Ogród bezpieczny dla dzieciProjekty domów na czasie obejmują nie tylko rozkład i urządzenie pomieszczeń, ale i przyszły wygląd przydomowego ogródka. To właśnie ogród ma stanowić przestrzeń rekreacyjną dla całej rodziny. Ważne jest zatem to, aby korzystanie z niego było nie tylko przyjemne, ale i w pełni bezpieczne. Ma to znaczenie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Dzieci bawiące się beztrosko w ogrodzie to przepiękny obrazek, o którym marzy niejedna rodzina. Nic dziwnego zatem, że na posiadanie rekreacyjnego ogródka decyduje się coraz większa liczba osób kupujących swój nowy dom lub mieszkanie. Aby jednak pociechy mogły szaleć i ganiać się godzinami po ogrodzie, należy go wcześniej odpowiednio do tego przygotować. W ten sposób zapobiegnie się przykrym, często bardzo niebezpiecznym wypadkom. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę.

Ogrodzenie

Bezpieczny ogród to przede wszystkim dobrze ogrodzony ogród. Dzięki wyraźnemu odgrodzeniu i zamykanej na klucz furtce oraz bramce można mieć pewność, że maluch nie oddali się od domu, oraz nie wybiegnie spontanicznie na ulicę, np. w pogoni za uciekającą piłką. Ogrodzenie graniczne powinno być wystarczająco wysokie i gładko zakończone. Dlatego też posiadając dzieci lepiej jest wybierać ogrodzenia drewniane lub kamienne, zamiast tych wykonanych z artystycznych metali o wielu ostrych zakończeniach i ozdobach. Ogrodzenie nie jest konieczne jedynie wokół posesji, ale również na terenie samego ogrodu. Warto odgrodzić starannie pielęgnowane przez siebie grządki, aby dzieci nie poniszczyły ich w trakcie zabawy, a w szczególności płotkiem powinno zostać otoczone posiadane ewentualnie oczko wodne, które stanowi ogromne zagrożenie dla maluchów.

A może ten temat Ciebie jeszcze zainteresuje?   POiD – Branża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

Narzędzia pod kontrolą

Zagrożeniem dla dzieci mogą być także używane na terenie ogrodu narzędzia do porządkowania lub pielęgnacji roślin. Ostro zakończone grabie, sekatory, piły i metalowe łopatki to nie są dobre zabawki dla maluchów, dlatego też powinny być każdorazowo chowane i przechowywane w trwale zamkniętym pomieszczeniu, szafie ogrodowej lub pudełku na kłódkę. Ciekawość dzieci bywa nieograniczona i pozostawione w ogrodzie mogą prędko próbować sięgnąć po narzędzia używane przez rodziców.

Schody i nierówności

Schody prowadzące do ogrodu również mogą stać się niebezpiecznym obiektem. Szybkie zbieganie oraz wbieganie po nich może skończyć się bolesnym upadkiem i stłuczeniem, dlatego też warto wyłożyć kaflowe schody antypoślizgową gumą. W innym przypadku nawet niewielka kałuża znajdująca się na kafelkach może stworzyć ze schodów ślizgawkę. Warto również regularnie kontrolować całą posesję w poszukiwaniu dziur i wystających kamieni. Biegające beztrosko po ogrodzie dziecko może niepostrzeżenie wywrócić się zahaczając o wystające przeszkody. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że pozostawianie dzieci w ogrodzie – nawet tym zabezpieczonym – bez nadzoru jest nieodpowiedzialne. Tylko obecność rodzica może w pełni uchronić szkraby przed popełnieniem bolesnych w skutkach głupot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *