Jak wybrać kolektor próżniowy?

HomeAktualności

Jak wybrać kolektor próżniowy?

Jak okna ze stali nierdzewnej znoszą zmienne warunki atmosferyczne?
Na czym polega frezowanie pod podłogówkę?
Malowanie ścian – o czym należy pamiętać?

Kolektor próżniowy ma większą efektywność niż kolektor płaski. Problem w tym, że dostępne na rynku produkty w znaczący sposób się od siebie różnią, oferując niekiedy nawet dwukrotnie wyższą lub niższą wydajność. Jak wybrać kolektor próżniowy?

Jak wybrać kolektor próżniowy?

Kolektory słoneczne przetwarzają promienie słoneczne w energię, która najczęściej wykorzystywana jest do podgrzewania wody użytkowej.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i próżniowe. Jednak ze względu na to, że kolektory próżniowe są droższe, przyjmuje się, że trzeba je stosować tam, gdzie będą pracować wydajniej. Poszczególne ich modele jednak różnią się między sobą.

Jak wybrać kolektor próżniowy – parametry, na które należy zwrócić uwagę?

Ważnym parametrem jest wysoki poziom próżni, która jest doskonałą formą izolacji termicznej. Pozwala także ona wyeliminować straty powstające w wyniku unoszenia ciepła prze powietrze ogrzewające się od absorbera.

Istotne znaczenie ma także szczelność konstrukcji i zachowanie próżni. Elementy te powinny być wykonane z metalu, dzięki czemu zapewniona zostanie hermetyczność układu.

kolektory-prozniowe-na-dachu-plaskim-viesmannKolejnym ważnym parametrem jest sprawność optyczna konkretnych modeli, ponieważ to ona wpływa na efektywność.

Wybór kolektora, w którym zastosowano warstwę szkła antyrefleksyjnego, które sprawia, że przepuszczalność promieniowania słonecznego zwiększa się o ok. 5%.

Parametr, którego absolutnie nie można pominąć podczas wyboru kolektora to stopień ochrony przed przegrzewaniem. Jeśli chodzi o ten parametr, tutaj prym wiodą kolektory, w których konstrukcja dolnych przyłączy umożliwia swobodny wypływ glikolu w początkowej fazie stagnacji. Powstająca para wodna przesuwa glikol z absorbera i jednocześnie skraca jego czas gotowania, co minimalizuje wzrost ciśnienia w instalacji i ryzyko jej uszkodzenia.

Ogromne znaczenie podczas wyboru konkretnego modelu kolektora ma możliwość nietypowej zabudowy. Są bowiem takie modele, które pozwalają montować kolektor bez wymaganego nachylenia.

Wydajność cieplna to parametr, o którym nie można zapomnieć. Powinna być ona zdecydowanie wyższa, niż ta którą osiągają panele płaskie. W innym przypadku, koszt inwestycji może być nieuzasadniony.

źródło: Soleo

COMMENTS