HomeAktualności

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych?

Budowa domów jednorodzinnych – kiedy warto postawić na fachowców?
Jeden z najbardziej ekologicznych stopów w branży trafia na rynek budowlany
Kiedy należy skorzystać z osuszania budynku?

Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych?Sufit podwieszany jest bardzo często stosowany zarówno w budownictwie wielkopowierzchniowym, jak i w domach i mieszkaniach.

Takie rozwiązanie daje nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też pozwala w łatwy sposób ukryć elementy instalacji. Warto wiedzieć, że konstrukcja sufitu podwieszanego może być jedno- lub dwupoziomowa. (https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/konstrukcja-sufitu-podwieszanego-dwupoziomowego)

Jak jest zbudowany sufit podwieszany jednopoziomowy?

Najprostszą konstrukcję mają sufity jednopoziomowe. Mogą być one wykonywane w układzie równoległym lub krzyżowym. W tym pierwszym przypadku ruszt wykonany jest z profili ułożonych równolegle względem siebie. Natomiast w przypadku sufitu krzyżowego profile są ustawione pod kątem prostym i połączone ze sobą specjalnymi łącznikami. Warto zaznaczyć, że w takim systemie profile główne i nośne (czyli te do których przykręcane są płyty) stanowią układ jednopoziomowy.

Czym charakteryzuje się dwupoziomowy sufit podwieszany?

Taki sufit jest stworzony z wykorzystaniem elementów podwieszających, łączników krzyżowych oraz profili głównych, do których przykręcone są płyty. Konstrukcja sufitu podwieszanego w tym systemie składa się z dwóch poziomów profili głównych, które są położone pod kątem prostym względem siebie. Rozstaw profili w dolnej warstwie, do których przykręcone są płyty to maksymalnie 400 mm. Natomiast rozstaw elementów stelaża w warstwie górnej jest uzależniony od obciążenia sufitu np. grubości wełny mineralnej oraz liczby warstw opłytowania. Dobrze wiedzieć, że elementy mocujące sufit do stropu są różne w zależności od odległości warstw płyt karton- gips od stropu.

Dlaczego warto stosować sufit podwieszany?

Wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego jest stosunkowo łatwe i szybkie. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju sufitu możemy nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter poprzez zamieszczenie ciekawego oświetlenia, czy dodatkowych form przestrzennych. Trzeba też pamiętać, że jest do idealne rozwiązanie na poddasza, gdzie płyty możemy przykręcać także do części skośnych oraz ścian. Poza tym pod powierzchnią płyt można łatwo ukryć instalacje np. klimatyzację.

COMMENTS